Geri Dönüştürülebilir Poşet ve Ambalajlar

NEHIR ELKIN
2 min readMay 28, 2021

Yerlere çöp atan insanları görünce onları ne kadar çok yargılarız değil mi? İki metre ilerideki çöpe kadar beklememiş olmalarına çok sinirleniriz. Peki size yere atılan özel bir ambalaj veya poşetin çevreyi kirletmeyecek olduğunu söyleseydim? Hala yerlere çöp atanlara kızar mıydınız yoksa siz de mi gönül rahatlığıyla onlara katılırdınız?

Doğaya ve insanlara yardım etmeyi çok seviyorum. Zaten kim sevmez ki? Bu yüzden katıldığım Yetgen eğitim programında bize bir iş fikri yaratma ödevi verdiklerinde çok sevindim fakat korkmaya başladım. Doğayı ve insanlara yardım etmeyi çok seviyorum, evet, fakat maalesef minik sosyal yardım projeleri dışında geniş bir çevreye yardım eli uzattığım söylenemez. Bu yüzden iş fikrimi bu iki elementi birleştirmek üzere kurdum.

Bamya, bezelye ve portakal. Bunlar, Türkiye’nin neredeyse her yerinde yetişen bitkilerden olmakla beraber yapraklarından çok bir fayda göremediğimiz nadir bitkilerdendir. Bu yaprakları çürümeye yollamak yerine onlardan da faydalanmak istemez miydiniz? Kışın portakal, yazın ise bezelye ve bamya yapraklarını yerel çiftçilerden toplayıp Özbek kağıt ustalarının uyguladığı geleneksel yöntemle doğada kısa sürede çözünebilir ambalaj ve plastikler yapabiliriz. Hem doğaya yardım ederken hem de insanlara yardım etmek adına istedikleri gibi bir iş ararken zor durumda kalmasınlar diye şimdilik işsiz insanları işe alabiliriz. Onlara vereceğimiz ve yaprakları alırken harcayacağımız parayı da ambalaj ve poşetleri satacağımız firmalardan ve doğaya yardım etmek için kurulmuş sosyal yardım kuruluşlarından alabiliriz. Müşterilerimiz büyük, küçük her organizasyondan olabilir. Reklamımızı da onlar üzerinden yapabiliriz.

Türkiye’de hala yaygın olarak plastik poşet kullanıldığı için poşet sektörüne bir adım geriden başlıyor olabiliriz ama ambalajlar için aynı durum geçerli değil. Ambalajlar şirketler tarafından alındığı için düzgün hazırlanmış bir sunumla istenilen şirkete satılması mümkün. Bu da işimizi kolaylaştırır.

Benim hedefim insanlara ve çevreye yardım etmek. Şu an 15 yaşındayım ve bu iş fikrini gerçeğe geçirme olasılığı ne kadar düşük olursa olsun emin olduğum tek bir şey var. Hedefim asla değişmeyecek!

--

--